Yakındaki Gelecek

Geleceğin Honda’ları

Honda’nın yaptığı her işin tam ortasında yatan ve en büyük tutkularımızı harekete geçiren şey, dünya ile paylaşabilmemizdir. Yani biz, bazılarının hayal olarak gördüğü bir şeyleri gerçekleştirmeyi çok seviyoruz. Soichiro Honda’nın da dediği gibi, “Hepimizin çılgın hayaller kurma hakkı var.” Uzun yıllardır daha küçük karbon ayak izi bırakmak istiyoruz ve bu bizim en büyük önceliğimiz. Peki; Honda, çevreye sahip çıkmak için teknolojiyi nasıl kullanıyor? Karşınızda Honda’nın yakın geleceği...

Çocuklarımız İçin Mavi Bir Gökyüzü

Çevre konusunda dünya çapındaki sloganımız “Çocuklarımız İçin Mavi Bir Gökyüzü” 

CVCC motorunu geliştiren mühendislerimiz için tanıdık bir slogan olan “Çocuklarımız İçin Mavi Bir Gökyüzü”, 1970’lerden bu yana şirket ilkelerimiz arasında yer alıyor. Bu, özgün düşünceyle her geçen gün neler yapılabileceğini gösteriyor ve bugün hâlâ devam ettirmekten gurur duyuyoruz.

Karbondioksit Hedeflerimiz

Kendimiz için belirlediğimiz iddialı hedefler.

Kendimize, çevreyi korumaya dair oldukça iddialı hedefler koyduk. Uzun vadeli bir plan kapsamında, Honda olarak bugüne kadar ürettiğimiz tüm araçlarda dahil olmak üzere karbon salınımını düşürmeyi hedefliyoruz. Böylece şehirlerimizdeki havayı herkesin keyif alabilmesi için temiz tutmaya yardımcı oluyoruz.

Emisyon Hedefleri

2050 yılı için hedefimiz çok büyük. Dünya çapındaki otomobil filomuzun, 2001 modellerimizle karşılaştırıldığında karbondioksit salınım miktarının yarıya indirilmesini istiyoruz. Bu yalnızca satılan yeni araçlar için bir hedef değil. 2050 yılında, kullanımdaki tüm Honda otomobillerin karşılaması gereken bir hedef. Gerçekte bu hedef, Honda otomobillerinin 2001 modellerine göre %80-90 daha az karbondioksit salınımı yapması gerektiği anlamına geliyor. Bu durumun kullanıcıya ve çevreye katkısı tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük.

Clarity

Hidrojenin Gücü

Honda Clarity büyük bir teknolojik yenilikti. Hidrojen yakıt hücreli motora sahip bu konsept otomobili 2006 yılında tanıttık. Kısa bir süre sonra sınırlı bir üretim versiyonu (FCX Clarity), dünyanın ticari olarak satılan ilk yakıt hücreli arabası oldu.

İkinci Nesil

En yeni model olan Clarity FCV ile elektrikli otomobil konseptini daha da geliştirdik. Böylece Avrupa'daki müşteriler tarafından oldukça beğenilen bir model ortaya çıktı. Clarity ile öğrendiğimiz her şeyi gelecek nesil modellerimizin ve uzun vadeli geleceğimizin gelişiminde kullanacağız.

Honda Üretiminin Yaşam Döngüsü

Üretim sürecinin mükemmelleştirilmesi.

Honda mühendisleri, çevresel referansları değerlendirirken bir otomobilin yaşam döngüsündeki her aşamayı göz önünde bulunduruyor. Biz buna Honda Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi adını veriyoruz. Bu üretim ve operasyonlarımızın maliyetini en aza indirmemize yardımcı oluyor.

Ortak Çaba

Bu süreç, ürün geliştirmenin en erken aşamalarında başlıyor ve üretimin etkisini azaltmayı amaçlıyor. Honda bayilerinin de daha çevreci bayiler olmasına yardımcı oluyoruz.

Geri Dönüştürülmüş İçerik

Bir aracın çevre üzerindeki en büyük etkisi, araç kullanımdayken gerçekleşiyor. Bu toplam karbondioksit emisyonlarının yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. İddialı karbondioksit hedeflerimiz bu yüzden çok önemli. 

Bilgi ekranı ile Honda, sürücünün daha verimli bir sürüş gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Burada gördüğünüz örnekte yeşil, “iyi” anlamına geliyor.

İçten yanmalı motor teknolojimiz her geçen gün daha verimli hale geliyor. Yarının teknolojisini beklerken içten yanmalı motorlarımız bugünün havasını temizlemeye yardımcı oluyor.

Honda’nın en gelişmiş sıfır emisyonlu aracı Clarity FCV, Avrupa pazarında satışa sunuldu. 

Güven Tesis Etmek

Honda Akademi, her müşteriyi daha iyi anlamak ve daha iyi bir hizmet politikası geliştirebilmek için kuruldu. 

Honda iş ortakları, çevre üzerindeki etkimizi en aza indirebilmemiz için önerilerde bulunuyor.