GERİ

Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi

Sistem, dikiz aynasına monte edilen C-MOS kamerası ile ilerideki ışık kaynaklarını tespit ederek uzun ve kısa farlar arasında, manuel geçiş işlemi ihtiyacını ortadan kaldırarak otomatik olarak geçiş yapar.

Uzun Far Destek Sistemi, önünde ilerleyen bir araçtan kırmızı bir ışık kaynağı veya yaklaşan bir araçtan beyaz bir ışık kaynağı tespit ettiğinde uzun farlardan kısa farlara geçiş yapar. Kamera, yolu 30 derecelik izleme açısı içinde izler. Algılama mesafesi, ışıkların parlaklığı ve hava gibi şartlara göre değişiklik gösterir.

Cam yıkama/silecek svici Yüksek Konum’dayken Uzun Far Destek Sistemi şiddetli yağmur belirlemesi yapacaktır. Bu şartlarda uzun far açık şekilde araç sürmek, ışığı sürücüye geri yansıtarak sürüşü zorlaştıracağından sistem kısa farları kullanır. Uzun Far Destek Sistemi, gece sürüşü sırasında far düğmesi OTOMATİK’e ayarlandığında ve araç hızı 40km/h üstünde olduğunda çalışır. Uzun Far Destek Sistemi aşağıdaki durumlarda düzgün yanıt vermeyebilir: Öndeki aracın stop lambaları veya yaklaşan aracın far parlaklığı zayıf olduğunda, Hava durumundan dolayı görüşün yazıf olduğu yağmur, kar ve siste, Ön camın aşırı buğulu ya da buzlu olması hallerinde, Sokak lambaları veya elektrikli billboardlar gibi tali ışık kaynaklarının yolu aydınlatması durumunda, Yolun bozuk veya çok virajlı olması durumunda, Aracın önü bir araç tarafından kesildiğinde, Aracın arkasında aşırı yük olmasına rağmen far yüksekliğinin doğru ayarlanmaması durumlarında.