Motor Sporları Maceramıza Tanık Olun | Honda Türkiye

01

MotoGP

Motosiklet yarışlarının tarihi 1900’lerin başına kadar uzanıyor. Ancak Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) kurulması ve öncelikle World GP, daha sonra da MotoGP olarak devam eden sürecin başlangıcı 1949’a dayanıyor. 

Kurucumuz Soichiro Honda’nın FIM yarışlarına ilgi duymasının temel nedeni, bu yarışların çok rekabetçi olmasıydı. Bu yarışları kazanmak, Honda’ya çok daha ileri bir noktaya taşıyacaktı ve beklediği gibi de oldu.

İlk olarak 1959 yılında yarışlara dahil olduk ve en iyi üretici ödülünü almayı başardık. 1960 yılında ise iki farklı dalda birinciliği göğüsledik. O günden sonra da sahnenin her zaman en büyük adayı olduk.

2000’li yılların başında üreticiler, 500 cc’lik motorlar yerine 990 cc’lik motorlara geçilmesini istedi. Bu değişikliğin kabul görmesinin ardından uygulamaya başlanan bir dizi yenilikle birlikte 2002 yılında isim değişikliğine de gidildi. Artık MotoGP olarak adlandırılan bu yarışta yeni döneme damga vuran marka ise Honda oldu. Honda Racing Corporation (HRC) olarak MotoGP yarışları başladığından beri geçen 18 yılda 10 marka şampiyonluğu kazanarak dünyanın en popüler motosiklet yarışı organizasyonunu domine etmeyi başardık. 

Pilotlarımız

Marc Marquez: 2002-2020 yılları arasında kazandığımız 10 marka şampiyonluğundan 6’sında imzası bulunan Marc Marquez, RCV213V motosikletimizle pistlerde olacak. 1998’den beri yarışan Marc Marquez, 2013 yılından bu yana Repsol Honda Team’in bir parçası.

Alex Marquez: 2012 yılından bu yana pistlerde olan Alex Marquez, 2020 yılı ile beraber Repsol Honda Team’e katıldı. Geleceği parlak olan Alex Marquez, aynı zamanda Marc Marquez’in de kardeşidir. 

MotoGP’nin efsane takımını takip etmek istiyorsanız HRC’ye hemen göz atabilirsiniz.

DETAYLI İNCELE
02

Superbike World Championship (SBK)

Superbike World Championship ya da Türkçesi ile Dünya Superbike Şampiyonası, seri üretim tabanlı motosikletler için uluslararası bir yarış organizasyonu olarak 1988 yılından bu yana düzenleniyor. İlk çıktığı dönemde dört silindirli motorlar için 750 cc ve iki silindirli motorlar için 1000 cc sınır konularak motor gücü açısından eşitlik sağlamayı hedefleyen yarışmayı hem sürücüler hem de üreticiler tarafında Honda Racing Corporation (HRC) iki kere kazandı. ABD’li sürücü Fred Merkel tarafından kullanılan HRC V4 RC30, şampiyonanın ilk yıllarını tam anlamıyla kasıp kavurdu. 

Honda fabrika takımımız HRC, MotoGP’ye odaklanmak adına 2003 yılında SBK’den çekildi. 2019 yılına kadar fabrika takımımız olmasa bile bu süreçte sokaklarda görmeye alışık olduğunuz CBR1000RR Fireblade modelimizle yarışan farklı takımların başarılarına şahit olduk. HRC, 2019 sezonunda Fireblade SP2 modeli ile yarışlara geri döndü ve ardından 2020 yılında tamamen yeni modelimiz CBR1000RR-R Fireblade SP ile umut vadeden sonuçlar göstermeye başladı

MotoGP’den edindiğimiz tecrübeler ile geliştirilen, bu sebeple üzerinde RC213V modelimizden izler ve teknolojiler taşıyan CBR1000RR-R Fireblade SP, Türkiye’de de birçok kullanıcı tarafından beğeniliyor.

Pilotlarımız

Leon Haslam: 1983 yılında İngiltere’de doğan Haslam, 1995 yılından bu yana motosiklet yarışlarına katılıyor. Bugüne kadar 250’den fazla yarışa katılan Haslam, 45 kere podyuma çıktı. 2020 yılında ise HRC ile SBK şampiyonluğuna imza attı. 

Alvaro Bautista: 1984 doğumlu olan İspanyol yarışçı, 2000’li yılların başından bu yana motosiklet yarışlarına katılıyor. Geçmişte MotoGP tecrübesi de bulunan Bautista, 2020 yılında katıldığı HRC ile SBK şampiyonu olmayı başardı. Gelecekte de bu ikliden yen zaferler bekliyoruz.

Honda’nın 2020 SBK serüvenini yakından takip edebilmek için HRC’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

DETAYLI İNCELE
03

MXGP

FIM Motocross World Championship ya da Türkçesi ile Dünya Motocross Şampiyonası’nda Honda Racing Corporation’ın (HRC) öncüsü, 1980’lerde Pablo Martin ve kardeşi tarafından kurulan Martin Honda’ydı. Takım, 2011 yılında Honda World Motocross olarak adını değiştirdi. 

Pist olarak engebeli arazilerin kullanıldığı motocross kategorisinin en büyük yarışı MXGP’de, Honda uzun yıllardır podyuma çıkmayı başarıyor. 1979’dan 1992’ye kadar farklı motor klasmanlarında, Graham Noyce ve Andre Malherbe gibi ünlü pilotlarıyla 17 şampiyonluk kazandı. 

Bu serinin bir benzerini yakalamak için günümüzde Tim Gajser ve Mitch Evans yarışıyor. Gajser; 2015 yılında bir alt klasman olan MX2’de ilk şampiyonluğunu aldı. Ardından 2016 ve 2019 yıllarında da ipi göğüslemeyi başardı. CFR250L gibi birçok Honda motosikletin ilham kaynağı olan CRF450RW ile yarışacak olan ikilinin 2020 yılını domine etmesi bekleniyor.

Pilotlarımız

Tim Gajser: 1996 yılında doğan Sloven Gajser, 2014 yılından bu yana HRC için yarışıyor. Çok sayıda başarıya imza atmayı başaran Gajser’in şu ana kadar 2 tane MXGP Dünya Şampiyonluğu bulunuyor. 

Mitch Evans: 1998 yılında Avustralya’da dünyaya gelen pilot, 2009 yılından bu yana çeşitli motocross yarışlarına katılıyor. 

Honda’nın motocross alanındaki başarılarını takip etmek için MXGP takımına yakından bakabilirsiniz.

DETAYLI İNCELE
04

Dakar Rallisi

Dakar Rallisi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri kuşkusuz Honda. Yarışçıların mental anlamda adeta bir sınavdan geçtiği ve dünyanın en zor yarışlarından biri olarak gösterilen Dakar Rallisi’nde Honda’nın başarıları saymakla bitmez. Çünkü yarışçıların mental olarak dayanıklı olmasının yanı sıra motosikletlerinin de üst düzey performans göstermesi gerekiyor.

Honda’lar Dakar Rallisi’nde 1979’dan bu yana ilk sıralarda kendine yer buluyor. Honda Racing Corporation’ın (HRC) resmi girişi, 1981 yılına dayanıyor. Fransız Cyril Neveu’nun 1982 yılında kazandığı birincilik, Honda için hala bir gurur kaynağı. 1986’dan 1989’a kadar 4’te 4 yaparak aralıksız şampiyonluk kazanan HRC bir süre sonra Dakar’a ufak bir ara verme kararı aldı. 

2013 yılında HRC, Dakar Rallisi’ne yeniden dönüş yaptı. Ricky Brabec, CRF250 Rally’nin de ilham aldığı motosiklet olan CRF450 Rally ile 2020 yılında ipi göğüslemeyi başardı. Mental olarak oldukça güçlü olan sporcuyu başarıya götüren 449.4 cc’lik sıvı soğutmalı motor, 45 kW’den fazla güç üretmesi ile adından uzun süre söz ettirdi.

Dakar Rallisi’nde Honda’nın başarılarını yakından takip edebilmek için HRC’nin sitesini incelemeyi unutmayın.