Motor Sporları Maceramıza Tanık Olun | Honda Türkiye

01

MotoGP

Motosiklet yarışlarının tarihi 1900’lerin başına kadar uzanıyor. Ancak Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) kurulması ve öncelikle World GP, daha sonra da MotoGP olarak devam eden sürecin başlangıcı 1949’a dayanıyor. 

Kurucumuz Soichiro Honda’nın FIM yarışlarına ilgi duymasının temel nedeni, bu yarışların çok rekabetçi olmasıydı. Bu yarışları kazanmak, Honda’ya çok daha ileri bir noktaya taşıyacaktı ve beklediği gibi de oldu.

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE
02

Superbike World Championship (SBK)

Superbike World Championship ya da Türkçesi ile Dünya Superbike Şampiyonası, seri üretim tabanlı motosikletler için uluslararası bir yarış organizasyonu olarak 1988 yılından bu yana düzenleniyor. İlk çıktığı dönemde dört silindirli motorlar için 750 cc ve iki silindirli motorlar için 1000 cc sınır konularak motor gücü açısından eşitlik sağlamayı hedefleyen yarışmayı hem sürücüler hem de üreticiler tarafında Honda Racing Corporation (HRC) iki kere kazandı. ABD’li sürücü Fred Merkel tarafından kullanılan HRC V4 RC30, şampiyonanın ilk yıllarını tam anlamıyla kasıp kavurdu. 

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE
03

MXGP

FIM Motocross World Championship ya da Türkçesi ile Dünya Motocross Şampiyonası’nda Honda Racing Corporation’ın (HRC) öncüsü, 1980’lerde Pablo Martin ve kardeşi tarafından kurulan Martin Honda’ydı. Takım, 2011 yılında Honda World Motocross olarak adını değiştirdi. 

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE
04

Dakar Rallisi

Dakar Rallisi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri kuşkusuz Honda. Yarışçıların mental anlamda adeta bir sınavdan geçtiği ve dünyanın en zor yarışlarından biri olarak gösterilen Dakar Rallisi’nde Honda’nın başarıları saymakla bitmez. Çünkü yarışçıların mental olarak dayanıklı olmasının yanı sıra motosikletlerinin de üst düzey performans göstermesi gerekiyor.

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE
05

Trial

Dik inişler, tırmanma ve kaya geçişi, bir motosikleti zorlayabilecek en sert alanlar arasında yer alıyor. Trial yarışları da bu denemelerin yapıldığı en iddialı yer. Bu nedenle de 1944’ten beri Honda Racing Corporation’ın (HRC) bu alanda öncüsü olan Montesa, Trial yarışlarına katılıyor. Montesa adıyla başlayıp günümüzde sadece HRC olarak anılan takımımızın 1944’ten bu yana 25 şampiyonluğu bulunuyor. 

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE
06

AMA/SMX

Amerikan motocross etkinliklerinde Honda her zaman ilk sıralarda olmayı başaran ender markalardan biridir. Supercross ve motocross alanlarında Honda Racing Corporation’ın (HRC) şu ana kadar 28 birinciliği bulunuyor. Sürücülerin her zaman dengede kalmak zorunda olduğu yarışlarda Honda’yı bu kadar başarılı kılan ise farklı motor sporlarından elde ettiği deneyimi Amerikan motocross etkinliklerine de taşıması. 

DEVAMINI OKU
DETAYLI İNCELE