Teknoloji

Honda olarak tüm insanların özgürce seyahat etmesini istiyoruz. Ayrıca insanların motosikletleri ile özgürce seyahat ederken bir yandan da yüksek teknoloji ve konfora ulaşabilmesi bizim için önemli.

Bu nedenle dünyanın dört bir yanında yer alan araştırma ve geliştirme merkezlerimizde mühendislerimiz DCT’den Idle Stop’a kadar farklı birçok teknolojiyi motosikletlerimiz üzerinde hayata geçiriyor. 

The Honda Riding Assist-e

The Honda Riding Assist-e

"The Honda Riding Assist-e" Honda tarafından geliştirilmiş deneysel bir motosiklettir. Honda'nın robotik alandaki araştırmaları sırasında uyguladığı denge kontrol teknolojileri çalışmalarında topladığı bilgiler ışığında üretilmiş bir modeldir. Honda olarak bu modeldeki hedefimiz, sürücülere içleri çok daha rahat biçimde ve en düşük hızlarda bile çok aza indirilmiş düşme riskiyle keyifli bir motosiklet sürüşü deneyimi sunmaktır.    

Hibrit Motosiklet

Hibrit Motosiklet

Dünyanın ilk hibrit motosikleti Honda PCX Hibrit, elektrikli ve benzinli motorları ile hem düşük yakıt tüketimini hem de daha düşük karbon salınımını garanti ediyor. Otomobillerde de görebileceğiniz hibrit teknolojisi ile PCX Hibrit; düşük süratlerde elektrik motorunu, yüksek süratlerde ise benzinli motoru kullanıyor. Fren yaptıkça da kullanılan enerji geri kazanılıyor ve elektrikli motorun bataryası doluyor.*

*Türkiye’de satışı bulunmamaktadır. 

Elektrikli Motosiklet

Elektrikli Motosiklet

PCX’in elektrikli modeli de bulunuyor. Klasik scooter’larda olduğu gibi elektrikli PCX’in de selesinin altında bir depolama alanı mevcut. Fakat bu alan, PCX’te elektrik bataryalarına ev sahipliği yapıyor ve bu bataryalar çıkarılıp evde ya da iş yerinde kolayca şarj edilebiliyor. Yani motosikletinizi şarj etmek için bir istasyona gitmenize gerek kalmıyor. Ayrıca elektrikli motorun yüksek tork ve beygir gücü üretebilme kabiliyetiyle de akıcı bir sürüşe imkan tanınıyor.

*Türkiye’de satışı bulunmamaktadır.

DCT - Çift Kavramalı Şanzıman

DCT - Çift Kavramalı Şanzıman

Dual Clutch Transmission (DCT) ya da Türkçesi ile çift kavramalı şanzıman, otomobillerden aşina olunan bir otomatik vites teknolojisidir. Honda bu teknolojiyi motosikletler için de uyarlamayı başararak dünyada bir ilke imza attı. Honda’nın üstün mühendisliği ile geliştirilen, kompakt ölçülere sahip ve sadece Honda motosikletlerde kullanılan DCT, motosikletlerde klasik manuel vitesin en büyük rakibi olmayı başardı. Manuel şanzımanın keyfini ve performansını, otomatik vitesin konforu ile birleştiren DCT; en uzun yolculukları bile sorunsuz kılıyor. 

Sunulduğu Modeller

Elektrikli Ayarlanabilir Ön Cam

Elektrikli Ayarlanabilir Ön Cam

Honda motosiklet modellerinde yer alan elektrikli ayarlanabilir ön cam teknolojisi, sürücülerin isteklerine göre ön camı indirip kaldırabilmelerini sağlıyor. Böylece rüzgarın tadını çıkarmak ve özgürce seyahat etmek mümkün hale geliyor. Kötü hava şartları ya da yoğun rüzgarda ise sürücüler ön camın koruyucu etkisinden faydalanabiliyor. Kısacası Honda, motosiklet sürücülerinin isteklerine uygun olarak ön camı kullanabilmelerine olanak tanıyor. 

Sunulduğu Modeller

Idle Stop

Idle Stop

Çevreye daha duyarlı motosikletler geliştirmek için hayata geçirdiğimiz Idle Stop Sistemi, otomobillerde de gördüğünüz Start-Stop Sisteminin bir benzeridir. Honda motosikletinizi 3 saniye boyunca frende tutup olduğunuz yerde durursanız motor otomatik olarak kapanıyor. Motora tekrar gaz verdiğiniz zaman ise motosiklet kolayca harekete geçiyor. 

Sunulduğu Modeller

TFT Gösterge Paneli

TFT Gösterge Paneli

Honda motosikletlerde görebileceğiniz TFT gösterge paneli, yüksek çözünürlüklü yapısı ile zorlu koşullarda bile kolayca yakıt tüketimi, hız, devir gibi birçok farklı veriyi takip edebilmenizi sağlıyor. Ayrıca akıllı telefonunuzla bağlantı kurup birçok işlemi TFT gösterge paneli aracılığıyla da gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Sunulduğu Modeller

Apple CarPlay ve Android Auto Destekleri

Apple CarPlay ve Android Auto Destekleri

Honda motosikletlere yerleştirdiğimiz dijital çözümlerden biri olan Apple CarPlay ve Android Auto* destekleri sayesinde akıllı telefonunuzda yer alan özellikleri, motosikletiniz aracılığı ile kullanabiliyorsunuz. Bu teknoloji; navigasyon, müzik ya da sesli kitap gibi çeşitli uygulamaları TFT gösterge paneli üzerinden takip edip yönetebilmenize olanak sağlıyor ve bu sayede yolculuğu daha keyifli, daha güvenli hale getiriyor. Unutmadan söyleyelim; bu özelliği bir motosiklette sadece Honda sunuyor.

*Yalnızca Gold Wing modellerinde sunulmaktadır.

Sunulduğu Modeller

Programlı Yakıt Enjeksiyonu

Programlı Yakıt Enjeksiyonu

Honda mühendisleri tarafından geliştirilip tüm kullanıcıların hizmetine sunulan programlı yakıt enjeksiyonu, özel bir yazılım ile motora ideal düzeyde yakıtın iletilmesini sağlıyor. Böylece hem istenilen performansa kolayca ulaşılıyor hem de yakıt tasarrufu sağlanıyor. 

Sunulduğu Modeller

V-Matic Şanzıman

V-Matic Şanzıman

Honda otomobillerinde de kullanılan CVT teknolojisinin bir benzeri olan V-Matic şanzıman teknolojisi, Honda motosiklet ailesinde yer alan 250 cc ve altı scooter modellerinin tamamında kendine yer buluyor. Dişliler yerine kayış/kasnak tekniği üzerinden geliştirilen bu sistem belirli bir aralıkta sonsuz vites oranı sunabiliyor. Anlık olarak hıza ve hızlanma ihtiyacına göre gerekli motor devrine hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayan bu sistem, oldukça akıcı ve kademeli vites geçişlerinin olmadığı, bu sebeple konfor seviyesinin maksimumda olduğu bir sürüş imkanı sağlıyor.

Sunulduğu Modeller

Akıllı Anahtar

Akıllı Anahtar

Motosiklet sürücülerinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri, eldivenle birlikte kontak anahtarını kullanmanın zorluğu ve kullanım esnasında anahtarın ya da üzerindeki anahtarlığın, motosikletin boyasını çizmesidir. Honda mühendisleri tarafından geliştirilen akıllı anahtar teknolojisi sayesinde ise sürücüler, anahtarı ister ceplerinde isterlerse de sırt çantalarında taşıyabiliyor ve tek bir tuşa basarak motoru çalıştırabiliyor. Honda mühendisliğinin sunduğu bu teknoloji sayesinde Honda motosiklet sürücüleri pratikliği sonuna kadar hissediyor.

Sunulduğu Modeller

Elcik ve Sele Isıtma

Elcik ve Sele Isıtma

Kış aylarında soğuk hava şartlarından olumsuz etkilenen birçok motosiklet sürücüsü, mesafeleri kısa tutup daha çok dinlenmek zorunda kalabiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için harekete geçen Honda mühendisleri ise sele* ve elcikler için özel ısıtma teknikleri geliştirdi. Bu sayede sele ve elcikler en soğuk hava koşulunda bile üşümenizi engellemeye yardımcı olarak tüm yolculuk boyunca sürüş konforunuzu artırıyor.

*Yalnızca Gold Wing modellerinde sunulmaktadır.

Sunulduğu Modeller

Kalkış Kontrolü

Kalkış Kontrolü

Bir yarışın en heyecanlı ve kritik anı hiç şüphesiz “start” verilmesiyle birlikte yaşanan ilk kalkıştır. Tüm motor ve egzoz seslerinin birbirine karıştığı o anda sizi rakiplerin bir adım önüne taşıyacak teknoloji ise kalkış kontrolüdür. Honda mühendislerinin Supersport motosiklet modelleri için geliştirdiği kalkış kontrolü, start esnasında motor devrinin seçilmiş aralıkta sabit kalmasını sağlıyor ve motosikletin tutunma kaybı riskini ortadan kaldırıyor. Bu sayede sürücünün yola ve vites arttırma anına odaklanması mümkün oluyor. Honda’nın MotoGP gibi arenalardan elde ettiği bilgiler ışığında hayata geçirdiği kalkış kontrol teknolojisi, sürücülerin pist ya da asfaltta 0’dan istedikleri sürate kolayca tırmanabilmelerini sağlıyor. 

Sunulduğu Modeller

Hız Sabitleme

Hız Sabitleme

Uzun mesafelerde, otobanlarda ya da durmanın gerek olmadığı alanlarda sürücülerin sabit hızda yol alabilmesini sağlayan gelişmiş hız sabitleyici teknolojisi, Honda mühendisliği ile motosikletlere taşındı. Hız sabitleyici ile belirlediğiniz hız değişmez ve kilometrelerce bu hızda sürüşünüzü devam ettirebilirsiniz. Böylece uzun mesafeler katederken yola odaklanabilirsiniz.

Sunulduğu Modeller

Elektronik Gaz Kontrolü

Elektronik Gaz Kontrolü

Elektronik sensörlerden yardım alan gaz kolu, mekanik yapılardan farklı olarak yüksek bir güç uygulamadan gazı kontrol edebilmenizi sağlıyor. Sensörler, gaz koluna verdiğiniz tepkiye göre yakıt ve hava karışımının motora ulaşmasını sağlıyor. Böylece her zaman ideal gaz tepkileri ve yüksek verimlilik yakalanmış oluyor. Ayrıca Honda motosikletlerde yer alan sürüş modları ile elektronik gaz kontrolünün tepkileri özelleştirilebiliyor. Yani gaz tepkilerini sert ya da yumuşak yapmak da mümkün. 

Sunulduğu Modeller

Elektronik Kontrollü Süspansiyon

Elektronik Kontrollü Süspansiyon

Süspansiyon sistemi, motosikletlerin sürüş dinamiklerini belirleyen en kritik parçalardan biridir. Yalnızca konfor tarafında değil; hızlanma, frenleme ya da virajlarda da optimum tutunma için süspansiyon sistemi üzerinde ağır bir sorumluluk vardır.

Özellikle yüksek performans göstermek üzere üretilmiş motosikletlerde sunulan Elektronik Kontrollü Süspansiyon ile motosikletin yük durumu, sürüşe bağlı sertlik ihtiyacı gibi detaylar gösterge paneli üzerinden ayarlanabiliyor. Bu sayede her türlü yol ve sürüş koşulu için motosikletin dinamiklerinin ideal seviyeye getirilmesi sağlanıyor.

Sunulduğu Modeller