Güçlü motorları sayesinde kilometreler boyunca herhangi bir sorun yaşamadan seyahat edebilmenizi sağlayan Honda touring modelleri, özel teknolojileriyle de konforlu bir deneyim sunarlar. Honda mühendislerinin geliştirdiği özel çantalar ise uzun seyahatlerde ihtiyaç duyduğunuz depolama alanına kavuşmanıza imkan tanır.

Touring Motosiklet Nedir?

Şehir içinde ya da dışında, şehirlerarası yollarda veya akla gelebilecek herhangi bir yolculukta kullanılabilecek şekilde tasarlanan motosikletlere touring motosiklet adı verilir. Touring motosikletler; geniş gövdeleri, büyük motorları ve rahat sürüş pozisyonları ile uzun süren yolculuklarda ideal konforu sunacak şekilde tasarlanır. Selenin hem arkasına hem de yan taraflarına eklenebilen çantalar sayesinde eşya depolama konusunda da diğer motosiklet türlerine göre touring motosikletler çok daha avantajlıdır. Ayrıca neredeyse tüm touring motosikletler, sürücüye ek olarak artçının da rahatlıkla seyahat edebileceği şekilde tasarlanır. 

Honda Touring Motosikletler Hangileridir?

Honda, Türkiye’de efsanevi touring modeli olan Gold Wing ve Gold Wing Bagger’ı satışa sunar. Genel olarak touring motosikletlerin sahip olduğu rahatlık ve konforu içerisinde barındıran Honda touring modelleri, türünde ilk defa uygulanan özel teknolojilere de sahiptir. Bunlardan en çok öne çıkanlardan biri hava yastığıdır. Otomobillerden tanınan ve motosiklet sektöründe dünyada ilk kez ve sadece Gold Wing modelin kullanılan hava yastığı teknolojisi sayesinde sürücüler, yaşadıkları kazalardan çok daha az hasarla kurtulabilir. Ayrıca Gold Wing modellerinin sunduğu geri vites özelliği sayesinde motosikletlerin yüksek kütlelerine rağmen geri manevralar rahatlıkla yapabilir. 

Touring Motosikletlerin Avantajları Nelerdir?

Uzun ve geniş olmaları sayesinde güçlü bir sürüş hissine sahip olan touring motosikletler, şehir içinde ya da dışında rahatça kullanılabilecek şekilde dizayn edilir. Dik oturuş pozisyonuna sahip olmaları sayesinde kilometreler boyunca yorulmadan yol almak mümkündür. Ayrıca Honda touring motosikletler içerisinde uzun sürüşlerin keyifli hale gelebilmesi için hız sabitleyici de bulunur. Hız sabitleyici, sürücünün gaza müdahelesini ortadan kaldırır ve belirlenen bir hızda kesintisiz olarak yol alınma imkanı sunar.. 

Touring Motosikletler İçin Hangi Ehliyet Gerekir?

Touring motosikletlerin motor hacmine göre alınması gereken ehliyet değişiklik gösterir. Honda’nın touring motosikletlerinin motor hacmi büyük olduğu için sadece A sınıfı motosiklet ehliyeti ile kullanılabilirler. Gold Wing ya da Gold Wing Bagger kullanabilmek sahip olunması gereken A sınıfı ehliyeti almak için 20 yaşını doldurmuş ve en az 2 yıl A2 ehliyet sahibi olmak ya da 24 yaşını doldurmuş olmak zorunludur. Bu şartlar karşılanmadan A sınıfı ehliyet alınamaz. 

Touring Motosikletler Kimler İçin Uygundur?

Motosiklet dünyasında ortaya çıkan yeni teknolojiler, hemen her zaman önce Honda touring motosikletlerinde görülür. Örneğin dünyada ilk kez airbag özelliği sunan motosiklet Gold Wing olmuştur. Ayrıca Android Auto ve Apple CarPlay desteği gibi multimedya çözümlerinin sunulduğu ilk motosikletler de yine Gold Wing ve Gold Wing Bagger modelleridir. Yani touring motosikletler çoğu zaman en yeni motosiklet teknolojilerine sahiptir.

Ayrıca touring motosikletler uzun yıllardır şehirlerarası seyahatler için kullanılır. Bunun için de marka ve model fark etmeksizin rahat bir sürüşe imkan tanıyacak şekilde dizayn edildikleri söylenebilir. Kısacası touring motosikletler; uzun yol yapmayı seven, konforlu seyahat etmek isteyen, yeni nesil motosiklet teknolojilerini takip eden ya da çok fazla eşya ile hareket eden kullanıcılar için uygundur.