Honda scooter modelleri; Honda mühendisliği ile geliştirilen özel fren sistemleri, otomobillerden tanıdığınız Start-Stop Sistemi’nin motosikletlere uyarlanmış versiyonu Idle Stop ve birçok özel teknolojiye ek olarak düşük yakıt tüketimi ile sizi bekliyor.

Scooter Nedir?

Ayakların konulabilmesi için özel bir alana sahip olması ile tasarım açısından diğer motosikletlerden kolayca ayrışan scooter’lar, ilk olarak 1940’ların sonunda İtalya’da geliştirilmeye başlandı. Ancak kullanımının kolay olması sayesinde zamanla tüm dünyaya yayıldı. Scooter modelleri denildiğinde akla ilk olarak 50 cc ya da 125 cc gibi ufak motor hacmine sahip modeller gelse de bugün Honda NC750D Integra gibi “maxi scooter” ya da “big scooter” adıyla anılan büyük cc’li scooter motosikletler de bulunuyor. 

Scooter motosikletlerin bir diğer özelliği ise otomatik vitesli olmalarıdır. Modellerin büyük çoğunluğunda CVT şanzımanlar tercih edilse de, NC750D Integra modelinde Honda’nın fark yaratan teknolojisi olan çift kavramalı otomatik vites DCT kullanılmaktadır. Hem CVT, hem de DCT şanzımanlar, sürüş şartlarına uygun vitesi ya da vites oranını otomatik olarak seçerek sürücünün vitesi yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır ve yola odaklanmasını sağlar.

Scooter’lar kolayca inilip binilebilecek şekilde tasarlanmalarının yanı sıra konforlu sürüş pozisyonları sayesinde de uzun süreli kullanımlarda sürücüsünü yormayan bir yapıya sahiptir. Sele altında yer alan geniş bagaj alanına ek olarak üzerine büyük çantalar eklenebilmesi sayesinde yük taşıma konusunda da avantaj sağlarlar. Bu durum scooterların hem kişisel, hem de ticari amaçlı kullanımlara uygun hale getirmektedir.

Scooter Motosikletlerin Avantajları Nelerdir?

Scooter motosikletlerin kuşkusuz en büyük avantajı düşük yakıt tüketimidir. Buna ek olarak neredeyse tamamında otomatik vites kullanılır. Boyutları da genellikle küçük olduğu için “al ve kullan” olarak nitelendirilen motosiklet türlerindendir. Yani motosiklet ehliyetinizi alıp hemen yola koyulabileceğiniz kadar kolay bir kullanım sunarlar. 

Honda Scooter Modelleri Nelerdir?

Honda motosiklet ailesinde çok sayıda scooter modeli yer alır. Ancak bunların kendilerine has bazı farklı özellikleri bulunur. Örneğin Honda NC750D INTEGRA ve Forza 250 modelleri “Big Scooter” ya da “Maxi Scooter” olarak adlandırılan grupta yer almaktadır ve şehir içi ulaşıma ek olarak uzun mesafeleri de kolayca katedebileceğiniz şekilde tasarlanmışlardır. Honda Activa S, PCX 125 ya da Spacy Alpha modelleri ise şehir içinde kilometrelerce yol alıp yüksek yakıt ekonomisinden faydalanmanızı sağlayacak özelliklere sahiptir. Bu üç modeli de büyük çantalar ekleyip hem iş hem de şehir içi ulaşım için kullanılabilir hale getirmek mümkündür. 

Honda Scooter’ların Avantajları Nelerdir?

Tüm Honda scooter modellerinde PGM-FI yani Programlanmış Yakıt Enjeksiyon Sistemi kullanılır. Sistem sayesinde pistonlara ideal yakıt ve hava karışımı iletilip yakıt tasarrufu sağlanırken perform