Grenajı ve ön camı olmayan naked motosikletler ile gaza bastığınız zaman rüzgarı hissedersiniz. Şehir için dizayn edilmiş Honda naked modelleri ise özgün tarzları sayesinde retro tasarım çizgileri ve yüksek performansı bir araya getiriyor.

Naked Motosiklet Nedir?

Türkçesi çıplak olan naked sözcüğünden ilhamla geliştirilen bir tür olan naked motosikletler, supersport motosikletlerle benzer motorlara sahiptir. Ancak adından da anlaşılabileceği gibi naked motosikletlerin motorunu kaplayan herhangi bir malzeme yoktur. Buna ek olarak ön cam da kullanılmaz. Motor gibi birçok parça dışarıda olduğu için genellikle “asi” olarak ifade edilen bir imaja sahip olurlar. 

Naked motosikletler, motorun üretebildiği güç bakımından supersport motosikletlerle eşdeğer bir yapıda olsalar bile aerodinamik olarak tasarımları, supersport motosikletlerin eriştiği hızlara erişmelerini önler. Buna ek olarak tıpkı supersport motosikletler gibi güçlü fren sistemlerine sahiplerdir. Böylelikle kolayca durabilirler. 

Naked motosikletlerin çok çeşitli versiyonları bulunsa da Honda, Türkiye’de genellikle spor naked olarak adlandırılan modelleri tercih ediyor. Neo Sports Cafe Serisi’nin üyeleri olan Honda CB250R ve CB650R modelleri, kısa vites aralıkları ile orta devirlerden itibaren yüksek devirler sunabildiği gibi spor naked bir motosikletten beklenilen yüksek süratlere de kolayca çıkar. 

Naked Motosiklet Kimler İçin Uygun?

Naked motosikletler, ön camı olmadığı için genellikle şehir içerisinde kullanılır. Ancak şehirlerarası yollarda kullanılabilecek güce sahiptir. Genellikle tarz sahibi bir motosiklette yüksek çekiş ve beygir gücü arayan kullanıcılar tarafından naked motosikletler tercih edilir. Honda’nın ürettiği ve Türkiye’de satışa sunduğu naked motosikletlerden CB250R’yi kullanmak için A2 ya da A sınıfı ehliyet sahibi olmak yeterlidir. Türkiye’de satışa sunulan başka bir naked model olan Honda CB650R’ı kullanmak için ise A sınıfı ehliyete sahip olmak şarttır. 

A2 ehliyet almak için 18 yaşını doldurmanız yeterlidir. A sınıfı ehliyet almak için izlenecek yol ise ikiye ayrılır: Eğer 20 yaşını doldurduysanız ve 2 senedir A2 ehliyetiniz varsa A sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Ancak 24 yaşını doldurduysanız herhangi bir şart aranmadan A sınıfı ehliyet sahibi olabilirsiniz.

Naked Motosikletin Avantajları Nelerdir?

Naked motosikletler, beygir gücünü ve torku rahatlıkla hissedebileceğiniz kadar güçlüdürler. Daha çok “cadde motosikleti” olarak tabir edilen türde motosikletlerdir. Çünkü manevra konusunda oldukça iddialı olmaları ve güçlü yapılarına ek olarak aerodinamik olarak da dengeli bir yapı sunarlar. Böylece hızlanma ve yavaşlama gibi durumlarda kolayca kontrol edilebilirler. Kısacası şehir içi trafikte ihtiyaç duyduğunuz her özelliği barındırırlar ve kolayca hareket edebilirler.

Honda Naked Motosikletleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Honda Motosiklet ailesinin naked modelleri, oldukça sportif ve güçlü motosikletlerdir. Bu nedenle diğer motosikletlerde de olduğu gibi kask, ceket, dizlik, dirseklik, pantolon, eldiven, ayakkabı ve motosiklet sürücüleri için üretilmiş diğer koruyucu ekipmanların eksiksiz olarak kullanılması gerekir. Buna ek olarak Honda naked modellerini ya da herhangi başka bir Honda’yı kullanmaya başlamadan önce başta Safety Türkiye olmak üzere motosiklet gelişim merkezlerini ziyaret etmenizi öneririz. Safety Türkiye’nin hazırladığı seans programlarında yer alan sürüş teknikleri sayesinde, şehir içinde ya da dışında karşılaşılabilecek sorunların üstesinden gelmek kolaylaşacaktır.