Bugüne kadar üretilmiş en hızlı Honda modellerini görmek için Honda motosiklet ailesinin supersport üyelerine göz atmanız yeterli. Her biri Honda mühendisliğinin eşsiz özelliklerini içerisinde barındıran supersport motosikletler, yüksek beygir gücü ve tork değerleri ile aradığınız hıza ulaşmanızı sağlar.

Supersport Motosiklet Nedir?

Honda motosiklet ailesinin en hızlı üyelerinin de yer aldığı supersport motosiklet segmenti, yüksek hızlara kolayca çıkabilen ve bu hızlarını koruyabilen motosikletleri içerisinde barındırır. Genellikle “supersport motor”, “racing motor” “süper sport motor” gibi yanlış kullanımları olan supersport motosikletler, diğer motosikletlere göre daha hızlı yol alabilmelerinin yanı sıra çok daha güçlü fren sistemlerine de sahiptirler. Böylece yüksek süratlerde aniden durulması gerektiğinde kolayca yavaşlanabilmesini sağlarlar. 

Honda supersport motosikletlerin tamamı için “mühendislik harikası” demek yanlış olmaz. Çünkü yüksek süratlere çıkabilmesi için tüm supersport motosikletler özel olarak tasarlanır. Aerodinamik tasarımları sayesinde rüzgarın belirli yönleri takip ederek uzaklaşması sağlanır ve motosikletin süratinin sürtünme etkisinden en düşük seviyede etkilenmesi hedeflenir. 

Honda supersport motosiklet ailesinin üyeleri olan CBR650R ve CBR1000RR-R Fireblade SP gibi modelleri incelediğiniz zaman supersport motosikletlerin karakteristik özelliklerini bir arada görebilirsiniz. Her iki modelde de sürüş pozisyonu yana kolayca yatabilmenizi ya da öne kolayca eğilebilmenizi sağlar. Böylece agresif sürüşe izin verir. Ayrıca Honda supersport motosikletler, ideal sürüş pozisyonuna geldiğiniz zaman rüzgarı geriye doğru yönlendirir ve sürtünmeden etkilenmenizi engeller.

Supersport Motosikletler Kimler İçin Uygundur?

Honda supersport ailesinde yer alan motosikletleri kullanabilmeniz için A sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olmanız şarttır. A sınıfı ehliyeti almak için de iki yol bulunur: Ya 20 yaşını doldurmuş ve en az 2 yıl A2 sınıfı ehliyet sahibi olmanız ya da 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Ancak yasal bir engel bulunmasa da bir supersport motosiklet kullanmadan önce Safety Türkiye gibi sürüş merkezlerindeki gelişim seanslarına katılmanızı ve sürüş kabiliyetinizi geliştirmenizi öneririz. Çünkü 600 cc ve üzeri motor hacmine sahip olan supersport motosikletler, daha önce hiç kullanmadıysanız ya da sınırlarını zorlamadıysanız tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek bir güç üretebilirler.

Buna ek olarak sürüş sırasında diğer motosiklet türlerinde de geçerli olduğu gibi motosiklet sürücüleri için tasarlanmış olan dizlik, dirseklik, eldiven, ceket, pantolon, kask, ayakkabı ve diğer koruyucu ekipmanları kesinlikle kullanmanız gerekir. 

Supersport Motosikletler Güvenli mi?

Trafiğe açık alanlarda belirlenen kurallara uyduğunuz sürece scooter ya da supersport motosikletlerin ekstra bir güvenlik sorunu yoktur. Yüksek süratlere çıkmak istiyorsanız da pistleri tercih edebilirsiniz. Çünkü pistler, daha iyi tutunma sunan asfalt kalitesi, performanslı kullanıma uygun yol tasarımı ve trafiğe kapalı olmaları sayesinde bir kaza riskinin en düşük olduğu ortamlardır. Bununla birlikte istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında da kum havuzları ve lastik bariyerler sayesinde yaralanma ve ölüm risklerini en aza indirirler.

Yarışlarda Kullanılan Motosikletlerle Supersport Motosikletler Arasında Ne Fark Var?

Honda CBR1000RR-R Fireblade SP gibi motosikletlerin, pistlerde profesyonel sürücüler tarafından yarış için kullanılan modellerle arasında küçük farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar genellikle trafik kuralları ve motorlu taşıtları kapsayan yasal düzenlemeler ile ilgilidir. Bunların arasında Euro 4 gibi emisyon seviyelerine uyum, aydınlatma sistemlerinin varlığı ve plaka takılma yerleri gibi homologasyon gereklilikleri vardır.

Emisyon limitleri başta olmak üzere bu farklılıklar, yalnızca pist kullanımı için üretilen yarış motosikletlerinin Supersport motosikletlere kıyasla motor gücü ve hafiflik konusunda daha avantajlı hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum motosikletlerin toplam performansına da yansımaktadır.

Bununla birlikte, görsel ve kullanım dinamikleri açısından Supersport motosikletler, yarış motosikletlerini aratmayan bir sportifliğe sahiptir.