Commuter motosikletler, dayanıklı yapıları ile uzun kilometreler boyunca herhangi bir sorun yaşatmamalarıyla ünlüdür. Honda commuter motosiklet modelleri, dayanıklılığa ek olarak yüksek yakıt tasarrufu da sağlayıp bir depo ile uzun seyahatleri gerçekleştirmeye olanak tanırlar.

Commuter Motosiklet Nedir?

Commuter kelime anlamı olarak şehri ifade etmek için kullanılır. Bu nedenle de commuter motosiklet denildiği zaman insanların aklına gelmesi gereken şey, şehir içerisinde kolay kullanım imkanı sunan motosikletlerdir. Tek bir depo ile uzun mesafeler katedebilme kabiliyetine sahip olan commuter motosikletler ya da sık sık yapılan hatalı kullanım ile “commuter motorlar”, diğer motosiklet türlerine göre çok daha küçük olmaları sayesinde şehir içinde kolayca manevra yapabilmenizi sağlar. 

Commuter Motosikletlerin Avantajları Nelerdir?

Genel olarak commuter motosikletlerin en büyük avantajı düşük yakıt tüketimidir. Honda commuter motosiklet ailesinin üyelerinde ise avantajlar çok daha fazladır.

Honda, dünya genelinde çok sayıda commuter motosikletler üretiyor. Honda commuter motosiklet modelleri yüksek yakıt tüketimi kadar uzun ömürlü olmalarıyla da ön plana çıkıyor. Tamamen Honda mühendisliğinin eseri olan commuter modelleri, uzun yıllar herhangi bir sorun çıkarmadan yol alabilecek şekilde tasarlanıyor. 

Commuter motosikletlerin öne çıkan bir diğer özelliği ise ağırlıklarının bir hayli düşük olmasıdır. Böylece verimli motorları daha az yük taşıdığı için diğer motosiklet çeşitlerine kıyasla çok daha az yakıt tüketirler. 

Yedek parçalarının pahalı olmaması da commuter motosikletlerin önemli avantajları arasındadır. Böylece herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda kolayca parça değişimi işlemi gerçekleştirilebilir. 

Honda Commuter Motosiklet Modelleri Nelerdir?

Türkiye’de şu anda satışta bulunan tek Honda Commuter modeli CB125F’tir. Gelecekte ürün gamına katılması muhtemel yeni modellerimiz için websitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Commuter Motosiklet Modelleri Kimler İçin Uygundur?

Commuter motosikletler, şehir içinde rahatça hareket edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Otoyol gibi alanlarda uzun süreli sürüşe izin verecek yüksek sürat gibi kabiliyetlere sahip değildir. Bunun yerine şehir içinde kullanıldığı süre boyunca yakıt tasarrufu sayesinde makul fiyatlarla istenilen noktalara ulaşılabilmesini sağlayacak özellikler barındırır.

Commuter motosikletler genellikle 125 cc altında motor hacmine sahiptir. Bu nedenle de commuter motosikletleri kullanabilmek için en az A1 sınıfı ehliyet gerekir. A ve A2 gibi daha yüksek sınıflarda ehliyete sahip olan kullanıcılar da commuter motosikletleri kullanabilir. 

Kolay kullanıma sahip olmaları ve genellikle düşük bir ehliyet sınıfında yer almaları nedeniyle commuter motosikletler, “başlangıç motoru” olarak anılır. Bu bakımdan ilk kez motosiklet alacak kişiler için iyi bir tercihtir. 

Commuter motosikletleri kullanırken diğer motosikletlerde de olduğu gibi kask, eldiven ve ayakkabı gibi motosiklet sürücüleri için geliştirilmiş özel koruyucu kıyafetlerin giyilmesi önerilir. Buna ek olarak Safety Türkiye gibi kuruluşlardan sürüş ile ilgili seanslar alınması ve sürüş açısından yetkinlik kazanılması önemlidir.