BAYİLER

UNI-CUB

Tescilli Denge Kontrol Teknolojisi

Kişisel mobilite cihazı olan UNI-CUB; kompakt bir dizayna, konforlu oturma yerine, Honda’nın tescilli denge kontrol teknolojisine ve dünyanın ilk her yönde hareket sağlayan sürüş sistemine (Honda Omni Traction Drive System) sahiptir. İnsanlarla uyum için dizayn edilen bu cihaz, insanlara; yürürken yapabildikleri ileri, geri, yana ve çapraz hareketleri oturarak da yapabilme imkanı veren kişisel mobilite cihazıdır.

Bu denge kontrol teknolojisi ve her yöne hareket sağlayan sürüş sistemi (Honda Omni Traction Drive System) kullanıcıya; sadece kendi ağırlığını kullanarak; hızını kontrol edebilme, herhangi bir yöne hareket edebilme, dönebilme ve durabilme imkanı sunar. Kullanıcı UNI-CUB ile bu hareketleri özgürce yapabildiği için de, kalabalık bir ortamda hızlı ve kolay bir şekilde manevra yapabilir.

Dahası, kompakt olmasının bir avantajı olarak; kullanıcının ayak dayanaklarından zemine kolaylıkla ulaşmasını sağlar ve kullanıcıyı yayalarla hemen hemen aynı göz seviyesinde konumlandırır. Bu özellik, kullanıcı ve diğer insanlar arasındaki uyumu artırır ve kullanıcının, tesislerde ve hareket eden insanların arasında, özgürce ve rahatça hareket etmesine olanak tanır.

UNI-CUB’ın denge teknolojisi, Honda’nın; tıpkı dünyaca ünlü ASIMO gibi; insansı robot araştırmaları ile birlikte ortaya çıkan Honda Robot Teknolojileri ailesinin bir parçasıdır.

ÖZELLİKLER
Geliştirilmiş manevra kabiliyeti
•  Her yöne özgürce hareket sağlayan sürüş sistemi
•  Çevredeki diğer insanlarla uyum içinde hareket etme
•  Kullanıcının kişisel alanının içinde kalan kompakt cihaz

Kolay kullanım
•  Hünerli bir şekilde dönebilme imkanı
•  Dokunmatik panel kontrolü ile birleştirilmiş ağırlık değişimi kontrolü

Engellilere uygun çevrelerde kolay ve dengeli hareket
•  Geliştirilmiş denge kontrolü
•  Geliştirilmiş mobilite

Tarihçe

1986 yılında başlayan robot araştırmalarının bir parçası olarak, Honda kendi çalışanları arasında bir fikir yarışması düzenledi, ve bu yarışma iki “tek sürücülü kişisel mobilite cihazı” fikri ile sonuçlandı. Honda bu fikirleri baz alarak, robot teknolojilerine verdiği önem ışığında, büyük ölçekli kişisel mobilite Araştırma & Geliştirme çalışmalarına başladı.

Honda Eylül 2009’da, insanlarla uyum için dizayn edilen kişisel mobilite cihazı olan U3-X’i duyurdu. Mayıs 2011’de de, geliştirilmiş kontrol kolaylığı sunan kişisel mobilite cihazı olan UNI-CUB’ın prototipini tanıttı.