BAYİLER

U3-X

Honda’dan her yönde hareket sağlayan dünyanın ilk* sürüş sistemi U3-X

U3-X nedir? 

“İnsanlarla uyum” anlayışını izleyen Honda’nın yeni kişisel mobilite cihazıdır. ASIMO sadece robot araştırmalarının geliştirlmesinde kullanılmıyor. Honda ASIMO sayesinde geliştirdiği teknolojileri insanlığın yararına kullanabilmek için değişik teknolojik cihazlar da geliştirmeyi amaçlıyor. İşte U3-X böyle doğdu... ASIMO teknolojileriyle geliştirdiğimiz diğer cihazlarımız Vücut Ağırlığı Destek Sistemli Deneysel Yürüme Destek Cihazı ve Bel Destekli Yürüme Destek cihazını keşfetmek için tıklayınız. 

U3-X nasıl çalışır?

ASIMO robot araştırmaları sayesinde geliştirilen ve dünyada ilk olan U3-X’in hareket etme kabiliyeti eşsiz bir sisteme dayanıyor. Tıpkı insan yürüyüşü gibi ileri, geri, yana ve çapraz olmak üzere tüm yönlerde serbest hareket edebiliyor. Hız ve yönünün ayarlanması için sürücünün vücut ağırlığını değiştirmesi yeterli! Sürücü bedeniyle eğildiği sırada hareket, dönüş ve durma eylemlerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, kompakt boyutlu ve tek tekerlekli sürüşe sahip U3-X, sürücünün ayak dayanaklarından zemine kolaylıkla ulaşmasını sağlayarak ve sürücüyü diğer insanlar veya yayalarla hemen hemen aynı göz seviyesinde konumlandırarak, hem kullanıcısına hem de çevredeki diğer insanlara dost olacak şekilde tasarlandı. 

Nasıl geliştirdik?

ASIMO robot araştırması sayesinde geliştirilen Honda denge kontrol teknolojisini, Honda’nın çift pedallı insansı robotunu ve ileri ve geri yönelimin yanı sıra, doğrudan sağa, sola ve çapraz yönlere dahil olmak üzere tüm yönlerde hareket sağlayan dünyanın ilk* çok yönlü çeker tekerlek sistemini (Honda Çok Çekişli Sürüş Sistemi veya HOT Sürüş Sistemi) içeren ileri teknolojilerin uygulanmasıyla sağlandı. Mobiliteden alınan keyif ve eğlenceyi arttıran yeni nesil bir mobilite cihazı sunmak için çalışan Honda, Wako, Saitama, Japonya’da bulunan Honda R&D Co., Ltd. Temel Teknoloji Araştırmaları Merkezi’nde ASIMO, yürüme desteği cihazları ve U3-X dahil olmak üzere, robot araştırmalarını 1986’dan beri sürdürmekte. 

* Honda dahili araştırmalarına göre 

U3-X’in temel özellikleri 

İnsan yürüyüşü kadar serbest hareket 

1. ASIMO araştırmalarıyla geliştirilen denge kontrol teknolojisinin uygulanmasıyla sağlanan cihaz kontrolü: Eğim sensörü, sürücünün ağırlık değişimine göre aracın eğimini tespit eder ve sürücünün yön ve hız amacını saptar. Verilere dayanarak, cihazın dik bir konuma döndürülmesi için kesin bir kontrol uygulanır ve böylelikle sadece ağırlık değişimiyle, yumuşak ve kıvrak hareketlerin yanı sıra basit bir çalışma sağlanır. 

2. HOT Sürüş Sistemi (Çok yönlü çeker tekerlek sistemi): Honda, geri, ileri, yanal ve çapraz yönler dahil tüm yönlerde hareket sağlayan dünyanın ilk tekerlek yapısını geliştirdi. Birçok küçük çaplı motor kontrollü tekerlek, geniş çaplı bir tekerlek oluşturmak üzere bir araya getirildi. Cihaz, büyük çaplı tekerleği hareket ettirerek, ileriye ve geriye, küçük çaplı tekerlekli hareket ettirerek de yan yönlere gider. Bu hareketlerin birleştirilmesiyle, cihaz, çapraz yönlere de hareket edebilir.

Kullanıcının bacaklarının arasına tam olarak uyan kompakt boyut

3. Kompakt ve yenilikçi paket: Denge kontrol teknolojisiyle HOT Sürüş Sisteminin birleştirilmesi, tek tekerlek stili kompakt ve yenilikçi bir cihaz paketi yaratılmasını sağladı. Bunun yanında, cihaz, aynı zamanda iskelet işlevi gören katlanabilir koltuk, ayak dayanakları ve vücut kılıfını içinde bulunduran, hafif bir monokok cihaz gövdesine sahiptir. 

Deneysel modelin temel özellikleri

Uzunluk×Genişlik×Yükseklik(mm): 315×160×650
Ağırlık: 10 kg'den az
Akü tipi: Lityum iyon akü
Çalışma süresi (Tam şarj edilmiş aküyle): 1 saat